Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropská unie kašle na práva menšin

27. 03. 2017 14:32:20
Na první pohled je to úplný nesmysl, napadne vás po přečtení nadpisu. Ale Evropská unie oprávněné zájmy některých menšin přehlíží jako velké širé rodné lány. Nevěříte?

Běžný příslušník většiny má dojem, že v posledních letech dochází k nenápadné ale systematické a vytrvalé přeměně demokracie na diktaturu menšin. Některá opatření jsou vymýšlena tak, že u některých psychicky labilnějších příslušníků většiny mohou vyvolat podle povahy daného jedince depresi, rezignovaný smích, nebo záchvat bezmocné zuřivosti.

A přece existuje menšina, jejíž zájmy nikdo hájit nechce nebo je jeho snaha úspěšně torpédována. Je to menšina těch, kteří nesnášejí změnu svého denního rytmu při přechodu na letní čas. Dlouho jsem doufal, že se najde někdo, kdo pochopí, že trapná zpoždění vlaků na jaře, která nelze vykompenzovat jejich hodinovým čekáním na nádražích na podzim, prakticky půlroční nefunkčnost slunečních hodin a řada dalších problémů, které však jsou, to uznávám, ničím ve srovnání s utrpením všech těch, kteří si na přechod na letní čas nemohou zvyknout, ale když se nic nedělo, poprosil jsem syna svého bývalého spolužáka, který se tou dobou pokoušel najít své místo na slunci, aby se pokusil proniknout do centra toho molocha, kde se vymýšlejí všechny ty zákony a nařízení na ochranu menšin před útiskem většiny.

Možná jsem udělal chybu, že jsem do toho nešel sám, protože bych ztroskotal hned v zárodku, a mohl tak hledat nadějnější postup, ale chybami se člověk učí, takže dnes už alespoň vím, kudy cesta nevede.

A co se vlastně stalo? Spolužák poslal svůj životopis jako žadatel o práci v oddělení Evropské komise pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování.

Při pohovoru přijímající úředník souhlasně pokyvoval hlavou: „Tady čtu, že jste bydlel ve squatu a organizoval Prague Pride; to je hezké,“ ale pak se zarazil: „ale co ta práce v nemocnici v letech 2011 až 2013, co jste tam dělal?“

„Zdravotního bratra. V pět ráno jsem budil pacienty, abych jim změřil teplotu a tlak a odebral krev,“ odpověděl po pravdě Slávek.

„A nevykazoval ten tlak nějaké nenormální hodnoty?“

„Dost často ano, ale aspoň byl důvod k podání léků a opakování měření později.“

Přijímající zachrochtal blahem (nebo možná v nekontrolovaném záchvatu radosti nad tak ukázkovým zájemcem o práci přešel do svého mateřského jazyka) a Slávek byl okamžitě přijat.

Brzy po zapracování pak přišel za svým nadřízeným s návrhem na zrušení letního času.

„A k čemu to bude dobré, když ho zrušíme?“ ptá se šéf.

„Tady mám výsledky ankety mezi ekonomy, energetiky a psychology, jaké výhody má přechod na letní čas. Nikdo z nich si nemohl vzpomenout na jediný důvod, proč je přechod na letní čas výhodný. Když ho zrušíme, menšina těch, kterým ten přechod dělá potíže, nebude mít narušený denní rytmus, a ti ostatní si ani ničeho nevšimnou,“ odpověděl bezelstně Slávek.

„Tak. Nevšimnou. A kdo ocení naši obětavou práci v jeho prospěch?“

„Ti ranní spáči, těm to přece pomůže.“

„To možná udělají první rok, pokud si toho vůbec všimnou. Ale co v dalších letech? Kdo si ještě vzpomene, že tu byl letní čas a my jsme ho zrušili? Nikdo.“

„A nešlo by teda aspoň zavést letní čas natrvalo?“ zkusil ještě Slávek navrhnout řešení, které by alespoň zrušilo to každoroční dvojité cvičení v posunování hodinek tam a zpátky.

„To by teda nešlo. Musíš myslet koncepčně a v širších souvislostech. Vždycky tu musí být někdo, kdo má pocit, že hájíme jeho zájmy do roztrhání těla a třeba i proti vůli většiny, a zároveň někdo, koho prudíme tak, že mu to nedá a musí se o nás otřít. I to je přece menšina. A je snad méně důležitá?

Víš ty vůbec, co je to Pí Ár? Takhle máme jistotu, že se o nás úplně zadarmo aspoň dvakrát za rok mluví a píše. Tím vždycky můžeme zdůvodnit prospěšnost naší existence. A kde bychom jinak našli uplatnění, kdyby nás zrušili?“

Autor: Emrich Sonnek | pondělí 27.3.2017 14:32 | karma článku: 21.58 | přečteno: 970x

Další články blogera

Emrich Sonnek

Adolf aneb nomen – omen

Jsou jména, která sice kdysi byla oblíbená, ale pak se některý z jejich nositelů zapsal do dějin tak neblaze, že to zkazil i všem sympaťákům a jejich výskyt klesl až k nule. A právě k takovým patří jméno Adolf.

17.6.2017 v 15:31 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 557 | Diskuse

Emrich Sonnek

Marcelám k svátku

Už od začátku roku se na Facebooku každý den objevují verše věnované těm, které a kteří právě slaví svátek. Nabízím Vám aktuální ochutnávku:

20.4.2017 v 16:50 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 197 | Diskuse

Emrich Sonnek

Blues

V Centrálním parku volně navazujícím na Prokopské údolí je menhir obklopený třinácti stromy podle keltského lunárního kalendáře. Jako všechny ostatní menhiry připomíná postavu. Ale co ta postava drží v levé ruce?

12.4.2017 v 15:16 | Karma článku: 13.37 | Přečteno: 187 | Diskuse

Emrich Sonnek

Procházka po mořském dně

Kvůli tomu, že Shakespeare v Zimní pohádce umístil Čechy na mořský břeh, se mu jeho vrstevník Ben Jonson posmíval. Pro básníka Jiřího Žáčka je to dárek od Shakespeara, který potěší a je pro pěší.

10.4.2017 v 15:59 | Karma článku: 12.19 | Přečteno: 141 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Andrýsek

Neobjektivní objektivita politických diskusí

Rozhovory a diskusní pořady si zakládají na objektivitě a rovné příležitosti na prezentaci názorů a postojů všech zúčastněných. Osoba moderátora však mnohdy rozhoduje, jak z toho která osobnost vyjde.

27.7.2017 v 16:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Jan Bartoň

Jáchym Topol – rozhovor, který by bez Klausovy reakce zapadl

Spisovatel Jáchym Topol vydal novou knihu. Poskytl rozhovor novinkám.cz a tento rozhovor byl doplněn o reakci Václava Klause,Jiřího Weigla a Ladislava Jakla. Kritika Topola ze strany Jakla, Klause a Weigla ranila Janu Machalickou.

27.7.2017 v 12:52 | Karma článku: 32.53 | Přečteno: 1309 | Diskuse

Jiří Růžička

Na šlapadla jen střízliví? Zakažme alkohol i chodcům!

Kdo se dnes na vodě opováží řídit šlapadlo pod vlivem alkoholu, klidně může skončit i v žaláři. Proč takto nezatočit i s opilými chodci, kteří si pletou zebru s nosorožcem?

27.7.2017 v 11:22 | Karma článku: 34.55 | Přečteno: 1328 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Česká oběť teroru zemřela. A cirkus na Chrámové hoře pokračuje

Ti, kdo teprve poletí na dovolenou, si mohou vzpomenout na palestinské Araby. Až je na letišti policie opakovaně donutí projít rámem, protože stále „pískají“.

27.7.2017 v 10:50 | Karma článku: 39.56 | Přečteno: 1813 | Diskuse

Tomáš Gayer

Selhala německá media?

Přední německá media selhala při informování o uprchlické krizi. To je závěr studie nadace Otty Brennera. Tohle by si kritizovaná německá media neměla nechat líbit!

27.7.2017 v 10:40 | Karma článku: 34.79 | Přečteno: 1300 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 945

Přiznávám, že nic z toho, co jsem napsal, píšu nebo se chystám napsat, není pravda, ale jen můj pohled na věc. Jediná jistota, kterou vám mohu poskytnout, je, že četbou mých textů přijdete o větší než malé množství svého času.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.