Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropská unie kašle na práva menšin

27. 03. 2017 14:32:20
Na první pohled je to úplný nesmysl, napadne vás po přečtení nadpisu. Ale Evropská unie oprávněné zájmy některých menšin přehlíží jako velké širé rodné lány. Nevěříte?

Běžný příslušník většiny má dojem, že v posledních letech dochází k nenápadné ale systematické a vytrvalé přeměně demokracie na diktaturu menšin. Některá opatření jsou vymýšlena tak, že u některých psychicky labilnějších příslušníků většiny mohou vyvolat podle povahy daného jedince depresi, rezignovaný smích, nebo záchvat bezmocné zuřivosti.

A přece existuje menšina, jejíž zájmy nikdo hájit nechce nebo je jeho snaha úspěšně torpédována. Je to menšina těch, kteří nesnášejí změnu svého denního rytmu při přechodu na letní čas. Dlouho jsem doufal, že se najde někdo, kdo pochopí, že trapná zpoždění vlaků na jaře, která nelze vykompenzovat jejich hodinovým čekáním na nádražích na podzim, prakticky půlroční nefunkčnost slunečních hodin a řada dalších problémů, které však jsou, to uznávám, ničím ve srovnání s utrpením všech těch, kteří si na přechod na letní čas nemohou zvyknout, ale když se nic nedělo, poprosil jsem syna svého bývalého spolužáka, který se tou dobou pokoušel najít své místo na slunci, aby se pokusil proniknout do centra toho molocha, kde se vymýšlejí všechny ty zákony a nařízení na ochranu menšin před útiskem většiny.

Možná jsem udělal chybu, že jsem do toho nešel sám, protože bych ztroskotal hned v zárodku, a mohl tak hledat nadějnější postup, ale chybami se člověk učí, takže dnes už alespoň vím, kudy cesta nevede.

A co se vlastně stalo? Spolužák poslal svůj životopis jako žadatel o práci v oddělení Evropské komise pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování.

Při pohovoru přijímající úředník souhlasně pokyvoval hlavou: „Tady čtu, že jste bydlel ve squatu a organizoval Prague Pride; to je hezké,“ ale pak se zarazil: „ale co ta práce v nemocnici v letech 2011 až 2013, co jste tam dělal?“

„Zdravotního bratra. V pět ráno jsem budil pacienty, abych jim změřil teplotu a tlak a odebral krev,“ odpověděl po pravdě Slávek.

„A nevykazoval ten tlak nějaké nenormální hodnoty?“

„Dost často ano, ale aspoň byl důvod k podání léků a opakování měření později.“

Přijímající zachrochtal blahem (nebo možná v nekontrolovaném záchvatu radosti nad tak ukázkovým zájemcem o práci přešel do svého mateřského jazyka) a Slávek byl okamžitě přijat.

Brzy po zapracování pak přišel za svým nadřízeným s návrhem na zrušení letního času.

„A k čemu to bude dobré, když ho zrušíme?“ ptá se šéf.

„Tady mám výsledky ankety mezi ekonomy, energetiky a psychology, jaké výhody má přechod na letní čas. Nikdo z nich si nemohl vzpomenout na jediný důvod, proč je přechod na letní čas výhodný. Když ho zrušíme, menšina těch, kterým ten přechod dělá potíže, nebude mít narušený denní rytmus, a ti ostatní si ani ničeho nevšimnou,“ odpověděl bezelstně Slávek.

„Tak. Nevšimnou. A kdo ocení naši obětavou práci v jeho prospěch?“

„Ti ranní spáči, těm to přece pomůže.“

„To možná udělají první rok, pokud si toho vůbec všimnou. Ale co v dalších letech? Kdo si ještě vzpomene, že tu byl letní čas a my jsme ho zrušili? Nikdo.“

„A nešlo by teda aspoň zavést letní čas natrvalo?“ zkusil ještě Slávek navrhnout řešení, které by alespoň zrušilo to každoroční dvojité cvičení v posunování hodinek tam a zpátky.

„To by teda nešlo. Musíš myslet koncepčně a v širších souvislostech. Vždycky tu musí být někdo, kdo má pocit, že hájíme jeho zájmy do roztrhání těla a třeba i proti vůli většiny, a zároveň někdo, koho prudíme tak, že mu to nedá a musí se o nás otřít. I to je přece menšina. A je snad méně důležitá?

Víš ty vůbec, co je to Pí Ár? Takhle máme jistotu, že se o nás úplně zadarmo aspoň dvakrát za rok mluví a píše. Tím vždycky můžeme zdůvodnit prospěšnost naší existence. A kde bychom jinak našli uplatnění, kdyby nás zrušili?“

Autor: Emrich Sonnek | pondělí 27.3.2017 14:32 | karma článku: 22.43 | přečteno: 972x

Další články blogera

Emrich Sonnek

Kam směřují naše banky?

U tří přepážek pro výdej hotovosti ani noha, za nimi ovšem taky ne. K nudě srovnatelné s horkým nedělním dopolednem na opuštěné zapadlé vsi, z níž dávno odešli všichni činorodí jedinci, chybělo jenom bzučení much.

27.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 19.06 | Přečteno: 581 | Diskuse

Emrich Sonnek

Adolf aneb nomen – omen

Jsou jména, která sice kdysi byla oblíbená, ale pak se některý z jejich nositelů zapsal do dějin tak neblaze, že to zkazil i všem sympaťákům a jejich výskyt klesl až k nule. A právě k takovým patří jméno Adolf.

17.6.2017 v 15:31 | Karma článku: 19.66 | Přečteno: 582 | Diskuse

Emrich Sonnek

Marcelám k svátku

Už od začátku roku se na Facebooku každý den objevují verše věnované těm, které a kteří právě slaví svátek. Nabízím Vám aktuální ochutnávku:

20.4.2017 v 16:50 | Karma článku: 13.71 | Přečteno: 206 | Diskuse

Emrich Sonnek

Blues

V Centrálním parku volně navazujícím na Prokopské údolí je menhir obklopený třinácti stromy podle keltského lunárního kalendáře. Jako všechny ostatní menhiry připomíná postavu. Ale co ta postava drží v levé ruce?

12.4.2017 v 15:16 | Karma článku: 13.37 | Přečteno: 195 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Dementi!

Mohou splnit naše očekávání? Mohou nás pozitivně překvapit? Obávám se, že ne. Zdá se, že slova byla napsána po zralé úvaze a řádně a pečlivě doložena.

21.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 486 | Diskuse

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 417 | Diskuse

Tomáš Flaška

Měli bychom být za invazi v roce 1968 vděční

"Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčné: historie pražského jara." Tento článek vyšel v den návštěvy prezidenta Zemana v Rusku na serveru Zvezda.

21.11.2017 v 16:09 | Karma článku: 37.71 | Přečteno: 1180 | Diskuse

Jiří Turner

Konverze od ateismu k ateismu

Moudrost náboženství by měla patřit celému lidstvu, i těm nejracionálnějším z nás, a zasluhuje, aby si jí i její největší odpůrci zaobírali. Náboženství je příliš užitečné a vlivné, než aby se mohlo zcela přenechat věřícím.

21.11.2017 v 15:23 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 479 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak fakenews a nepravdy ovlivňují nejen výsledky parlamentních a prezidentských voleb v ČR

Pravda zvítězí platí skutečně až při pohledu tváří tvář smrti a někteří i to obejdou a pak je otázka, co prožívají potom (pokud vezmeme zkušenosti různých náboženství pouze jako teoretické možnosti). Je odpovědnost na politicích?

21.11.2017 v 14:31 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 673 |
Počet článků 151 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 947

Přiznávám, že nic z toho, co jsem napsal, píšu nebo se chystám napsat, není pravda, ale jen můj pohled na věc. Jediná jistota, kterou vám mohu poskytnout, je, že četbou mých textů přijdete o větší než malé množství svého času.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.