A zase ta prsa

17. 04. 2019 16:36:23
Hned úvodem se musím přiznat ke dvěma věcem. Jednak jsem nikdy nekojil a nepředpokládám, že bych s tím ještě mohl začít. Kojen jsem sice prokazatelně byl, ale, a to je ta druhá věc, při nejlepší vůli si na to nepamatuji.

Hned úvodem se musím přiznat ke dvěma věcem. Jednak jsem nikdy nekojil a nepředpokládám, že bych s tím ještě mohl začít. Kojen jsem sice prokazatelně byl, ale, a to je ta druhá věc, při nejlepší vůli si na to nepamatuji. Dodnes si ale vzpomínám na jednu příhodu z dětství.

Bylo mi asi čtrnáct let. Koukali jsme na dramatický závěr veledůležitého zápasu místního fotbalového klubu a už hodnou chvíli narušovalo naše fandění malé dítě v kočárku svým pláčem.

„No jo, už má hlad,“ odpověděla jeho maminka na něčí dotaz.

„Tak proč ho nenakojí?“ pološeptem jsem se obrátil na své kamarády. Jenže špatné načasování a záludnosti začínající mutace způsobily své. Moje otázka zazněla do úplného ticha a já jsem nabyl dojmu, že ji musel zaslechnout celý venkovský stadiónek. V první chvíli se ticho dalo krájet. Pak se někdo rozchechtal a mladá maminka s kočárkem odjela; asi se někde v ústraní zařídila podle mé „rady“.

Od těch dob uplynulo pět desetiletí a doba se posunula jinam. Denně procházím kolem místa, kde mohu dvakrát až třikrát týdně vidět kojící ženu. To místo je v přízemí obchodního centra a zřejmě o něm vědí a mají je vyzkoušené maminky z širokého okolí. Samozřejmě je vídávám i jinde, ale tady je to sázka na jistotu.

Klid tu sice zrovna není, kolem procházejí nejen návštěvníci centra, ale i hodně lidí ze dvou přilehlých sídlišť jdoucích na metro nebo z něj. Přesto jsem tu nikdy nezaznamenal sebemenší problém. Člověk automaticky předpokládá, že pokud matka své dítě kojí právě tady, nejedná se o militantní propagátorku kojení na veřejnosti, ale nejspíš k tomu byla donucena okolnostmi.

A je úplně lhostejné, jestli se neplánovaně protáhla cesta, fronta u pokladny nebo přepážky byla delší, nebo dítě dnes nečekaně dostalo hlad dříve.

Světová zdravotnická organizace doporučuje už od roku 2002 výlučné kojení po dobu šesti měsíců a pak pokračování s odpovídající doplňkovou výživou podle potřeb dítěte. Je ovšem pravdou, že u nás se toto doporučení nedaří plnit - podle statistických údajů z roku 2015 bylo v České republice v šesti měsících kojeno jen 36,9 % dětí. V roce 2018 se u nás narodilo přibližně 112 700 dětí. Z toho se dá spočítat, že pokud se ta čísla letos dramaticky nezměnila, v těchto dnech je u nás plně kojeno nejméně 20 800 a maximálně kolem třiceti tisíc dětí.

Kolik z nich je alespoň někdy kojeno na veřejnosti, to se dá těžko odhadnout, statistici zachovávají mlčení. Ale určitý obrázek o tom, kolik z nich tak činí s potěšením, nebo dokonce se záměrem provokovat, nám může poskytnout reakce na nedávný střet kojící matky s horlivostí ochránce mravnosti v prostorách banky.

Následného happeningu na údajnou podporu kojení na veřejnosti se zúčastnilo celých devět žen, z toho pět v Praze a čtyři v Brně. To je hluboko pod úrovní statistické chyby případného výzkumu postoje veřejnosti k tomuto tématu. Fakta tedy hovoří jasně. Kojící matky ve své naprosté většině nepociťují, že by jim česká společnost svými postoji bránila v kojení na veřejnosti.

V otázce kojení není společnost rozdělena na dva nesmiřitelné tábory. Jistě se najde dost těch, kteří mají s kojením na veřejnosti problém, a týká se to nejen mužů, ale i kojících žen, ale myslím, že většina lidí docela dobře chápe, že jsou určité situace, kdy prostě musíš. Ale i ti, kteří nechápou, se většinou omezí na pouhé pozdvihnutí obočí.

Nevím, jestli je to otázka tolerance, pohodlnosti nebo lhostejnosti, ale v konečném důsledku je to jedno. Kojícím matkám dnes v kojení na veřejnosti brání mnohem častěji než nevraživost okolí jejich vlastní pocity a Kojící guerilla se na neexistujícím problému pouze snaží zviditelnit sama sebe.

Autor: Emrich Sonnek | středa 17.4.2019 16:36 | karma článku: 17.04 | přečteno: 510x

Další články blogera

Emrich Sonnek

Člověk si zvykne i na šibenici

„Tě zdravím, šílenče, tak kde máš ten zázrak? V čekárně sedí jen dvě stařenky a kluk, kterému se dnes zjevně nechce do školy,“ spustil profesor Bardoděj při vstupu do ordinace: „nebo už jsi ho stačil vyléčit?“

22.5.2019 v 16:10 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 415 | Diskuse

Emrich Sonnek

Proč nemám rád letní čas

Že se jí narodí dvojčata a oba budou kluci, věděla máma, už když ji vezli v prvních minutách poslední zářiové neděle roku 1980 do fakultní nemocnice k porodu. S tátou byli dohodnuti i na jejich jménech.

26.4.2019 v 12:28 | Karma článku: 25.44 | Přečteno: 903 | Diskuse

Emrich Sonnek

Ztížená možnost soustředění

Pod tou uzounkou šedozelenou čárou se nepřehlédnutelně dožaduje pozornosti tyrkysový rovnoramenný trojúhelník s vrcholem směřujícím dolů, jako by se chystal zabodnout do sedadla, a snad jen milimetr za ním - raději nemyslet.

15.4.2019 v 15:08 | Karma článku: 14.23 | Přečteno: 197 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Čejka

Volby a milion chvilek

Volby do Evropského parlamentu jsou na spadnutí. Jejich výsledek hodně napoví i o osudu demomstrací na náměstí českých měst. Prognózy se ovšem různí. Bude-li hezky, mladí voličí prý vyrazí do přírody a k volbám půjdou jen starší.

23.5.2019 v 18:16 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 446 |

Tomáš Gayer

Pomůže nám s odpadky Horní Volta nebo Peru?

Pět poslanců, prezident NKÚ Miroslav Kala, dvě sekretářka a tlumočnice, byli na služební cestě v Limě v Peru. Odskočili si i do bývalého centra inkské říše Cusca, vzdálené od hlavního města.....

23.5.2019 v 15:58 | Karma článku: 24.52 | Přečteno: 469 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč v heterosexuálním manželství ženy neustále ponižují muže?

Muži jsou v manželství neustále ponižováni ženami jen proto, že jsou muži. Nechápu, proč tato skutečnost uniká genderovým expertům a expertkám

23.5.2019 v 14:58 | Karma článku: 10.37 | Přečteno: 497 | Diskuse

Jiří Turner

Gustav Husák říkal, že komunismus nastane, až budou banány levnější než brambory

Nikdy jsem si komunismus neuměl dost dobře představit, takže je možné, že vypadá jako to, v čem právě žijeme. Ceny banánů válcuji ceny brambor, pomeranče jsou levnější nežli jablka a ananas než kedlubny. Žijeme v ráji.

23.5.2019 v 14:46 | Karma článku: 17.15 | Přečteno: 611 | Diskuse

Hana Šťastná

Květnová agrohistorie a agrohysterie

Květen 1930: V době velké hospodářské krize vedli československou vládu Agrárníci. Prosadili především ochranu domácích zemědělců. Zavedli clo na dovážené obilí, mouku, maso, živý dobytek.

23.5.2019 v 13:25 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 304 | Diskuse
Počet článků 201 Celková karma 18.64 Průměrná čtenost 916

Přiznávám, že nic z toho, co jsem napsal, píšu nebo se chystám napsat, není pravda, ale jen můj pohled na věc. Jediná jistota, kterou vám mohu poskytnout, je, že četbou mých textů přijdete o větší než malé množství svého času.

Najdete na iDNES.cz