Člověk jako škůdce?

6. 12. 2018 15:10:17
Že to není férové jednání? To nikoho nezajímá; tady nerozhodují etická pravidla, ale zákon silnějšího. A tím nejslabším článkem jsou vždy ti nejmladší (nebo nejstarší).

Občas někde probleskne názor, že kdyby se na Zemi neobjevil člověk, příroda by byla v idylické rovnováze. Jen člověk přece ve své nenasytnosti drancuje přírodní zdroje a zamořuje vzduch, vodu i zemský povrch všemožnými odpady a zabíjí dokonce i příslušníky vlastního druhu. Dopad jeho činnosti už dosáhl takových rozměrů, že se mluví o novém geologickém období - antropocénu. Vyskytují se názory, že nebýt člověka, byl by na Zemi trvale udržitelný ráj.

Nic není vzdálenějšího pravdě, než tato představa.

Ekologickou rovnováhu ve skutečnosti narušuje nejen člověk, ale každý žijící, ba dokonce i mrtvý organismus. Její udržování je dynamický proces a není to žádná idyla. Ať už bez člověka nebo s ním, je to nikdy nekončící nekompromisní boj na život a na smrt.

Vždyť dospělosti se dožije například méně než jedno z dvaceti gepardích mláďat, každá padesátá mořská želva a jen každá dvoustá vosa. A příčinou smrti těch ostatních v naprosté většině případů není člověk.

Příroda je zdrojem oku i duši lahodící krásy, ale měřeno lidským pohledem dokáže být krutá. Gepard dokáže při lovu vyvinout rychlost vyšší než sto kilometrů v hodině, ale pokud kořist nedostihne do dvou minut, lov ukončí, protože obrovský výdej energie by způsobil přehřátí neslučitelné s životem. A protože jeho zásoby energie jsou omezené, což je nutnou daní za schopnost běhat tak rychle, musí být úspěšný alespoň v padesáti procentech pokusů. Na třetí pokus už totiž nemá dostatek energie.

Ale ani v případě úspěšného lovu nemá vyhráno. Je sice nejrychlejší, ale zdaleka ne nejsilnější. A tak se často stane, že jej o právě ulovenou kořist připraví lvi nebo hyeny. Je pro ně přece jednodušší nasytit se z kořistí již ulovené, než se namáhat lovem.

Že to není férové jednání? To nikoho nezajímá; tady nerozhodují etická pravidla, ale zákon silnějšího. A tím nejslabším článkem jsou vždy ti nejmladší (nebo nejstarší). Ti jako první doplácejí na nedostatek potravy.

A boje o život se vyskytují i mezi zvířaty stejného druhu, když jde o lovecké teritorium nebo o vedení smečky. Pokud v boji zvítězí nový samec, neváhá zabít všechna mláďata do dvou let, pokud není jejich otcem. A stejně si počínají i gorily.

Všichni známe záběry na tučňáky císařské odolávající vichru a mrazu na ledových pláních Antarktidy. V tomto nehostinném prostředí se rodí a prožívají první měsíce svého života jejich mláďata. Není divu, že pouze 19 % z nich přežije svůj první rok života. Je tedy chování tučňáků nezodpovědným hazardem?

Odpověď je zřejmá. Ve srovnání s gepardími mláďaty se jednoho roku dožije téměř čtyřikrát více tučňáků. Nehostinné prostředí jediného kontinentu, na kterém se trvale neusadil ani tvor tak dokonale přizpůsobivý, jako je člověk, je dokonale chrání před predátory, kteří by na jejich mláďatech napáchali mnohem větší škody.

Je známo, že množství predátorů je vždy v rovnováze s početností jejich potenciální kořisti. Ale tento poměr nevzniká samovolně a bezbolestně. Jak vyplývá z historických záznamů, množství vykoupených kožešin má pilovitý charakter. Po roce vysokých počtů následuje prudký pokles a pak zase pozvolný nárůst do nového zlomu. Je zajímavé, že čím větší je zvíře, tím větší je i „zub pily“, tj. rozpětí mezi jednotlivými maximy křivky.

Ostatně, tento „pilovitý“ průběh známe i z lidských dějin. I lidi v průběhu dějin kosily nejen války, ale i hladomory nebo rozsáhlé epidemie, které významným způsobem promlouvaly do početního stavu lidstva. A nepodléhali jim jenom ti nejchudší. Z šestnácti dětí císařovny Marie Terezie se jich šest nedožilo osmnáctin.

Teprve potlačení nemocí způsobené rozvojem vědy znamenalo podstatné snížení dětské úmrtnosti, ale i likvidaci rozsáhlých epidemií a přineslo rychlý růst počtu lidí na Zemi. To, že i lidský život stále probíhá ve vlnách, můžeme dnes pozorovat na křivce ekonomického cyklu, kde se ekonomika odráží ode dna deprese při konjunktuře, aby po dosažení vrcholu znovu klesala při recesi k novému dnu.

Žijeme-li tedy v nejlepší době na jednom z nejlepších míst k životu, není to dáno našimi materiálními statky a mírou uspokojování našich potřeb, ale je to proto, že pravděpodobnost dožití dospělosti u našich dětí neměříme ve zlomcích, ale v desítkách procent nepříliš vzdálených stovce.

Je to i v tom, že své spory řešíme s použitím práva, a to nikoliv práva silnějšího. Své slabší spoluobčany nenecháváme napospas tvrdé realitě, ale snažíme se ji zmírnit pomocí.

Z přírody jsme vzešli, a proto v nás zákonitě musí být ty geny, které vedou vše živé k nesmlouvavému boji o své místo na slunci. Ale té přírodě, jejíž jsme stále nedílnou součástí, se snažíme pomoci nebo alespoň neškodit víc, než je nezbytné, i když někdy možná poněkud chaoticky v důsledku nedostatečné znalosti souvislostí, setrvačnosti nebo pohodlnosti.

Autor: Emrich Sonnek | čtvrtek 6.12.2018 15:10 | karma článku: 15.88 | přečteno: 410x

Další články blogera

Emrich Sonnek

Jak jsem zaplatil školné

Člověk se učí celý život. Často je ta výuka zdarma, ale někdy musíme za učení zaplatit a pak je namístě otázka, zda cena je úměrná nově nabytému poznání.

22.2.2024 v 16:44 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 445 | Diskuse

Emrich Sonnek

Slovenské ženy - světové rekordmanky ve střední délce života

Jenom teď nevím, jestli ty údaje v článku mám považovat za omyl, dezinformaci, lež nebo nepodloženou informaci.

7.2.2024 v 17:15 | Karma článku: 12.10 | Přečteno: 281 | Diskuse

Emrich Sonnek

Kdo ještě důvěřuje vládě?

Tato vláda selhává téměř ve všem svém konání. Situace před volbami byla špatná a představitelé dnešní vládní koalice to mohli přinejmenším tušit. Přesto slibovali, že nebudou zvyšovat daně.

12.12.2023 v 17:42 | Karma článku: 37.00 | Přečteno: 4511 | Diskuse

Emrich Sonnek

Stiskni, nebo to riskni

Pochybuji, že na světě existuje jiná ulice, kde se na pouhých osmdesáti metrech dokáže někdo zbavit takového množství právě načerpaných pohonných hmot, jako někteří jedinci tady.

26.10.2023 v 14:42 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 365 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 18.01 | Přečteno: 128 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 722 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 14.12 | Přečteno: 196 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 5.55 | Přečteno: 161 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 258 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 881

Přiznávám, že nic z toho, co jsem napsal, píšu nebo se chystám napsat, není pravda, ale jen můj pohled na věc. Jediná jistota, kterou vám mohu poskytnout, je, že četbou mých textů přijdete o větší než malé množství svého času.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...